Protržená přehrada Bílá Desná: Nádech katastrofy v jedinečném videu

Lesní království Jizerských hor ukrývá tajemství, které čeká znovuobjevení po 100 letech. Před více než 99 lety nevydržela přehrada Bílá Desná nápory vody ze stejnojmenné řeky a způsobila katastrofu. Protržená přehrada se skrývá v lesích a nabízí úchvatnou podívanou, která je ale pro většinu z nás skryta. Dron s kamerou nás ale vezme do míst, kam se člověk nikdy nepodívá, a nabídne překrásné záběry z výšky. Jak vypadají krásy protržené přehrady?

Protržená přehrada Bílá Desná – video

Protržená přehradní hráz zabila téměř před 100 lety (v roce 1916) 62 lidí a 350 obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Příští rok si připomeneme 100. výročí této smutné události, o které Česká televize připravuje dokument. Naše snímky z výšky poslouží nejen jako materiál do samotného dokumentu, ale i jako podklad pro simulaci protržení přehrady.

Zajímavost na závěr – protržená přehrada Bílá Desná se stala sídlem netopýrů, kteří zde zimují. Podle slov vedení CHKO Jizerských hor jich spojovací štola mezi Bílou Desnou a přehradou Souší na Černé Desné skrývá kolem dvou stovek.

Protržená přehrada Bílá Desná – fotogalerie

Další reference

  Načíst další reference