Co je to aquaponie a proč je budoucnost pro potravinovou soběstačnost?

co_je_to_aquaponie

Aquaponie je uzavřený recirkulační systém inspirovaný přírodou, ve kterém je možné pěstovat různé druhy zeleniny, ovoce a chovat ryby. To vše bez chemie a v BIO kvalitě. Jak je to možné? Velmi zjednodušeně se dá říct, že ryby v aquaponii poskytují živiny rostlinám a ty zase čistou vodu rybám. Vše je symbioticky propojeno a vzájemně se doplňuje. V přírodě funguje tento model naprosto běžně a ve velkém měřítku. Vy si můžete postavit aquaponii doma v menším a zajistit tak alespoň částečnou potravinovou soběstačnost čerstvými a kvalitními potravinami. Zaujalo vás to? Pojďme si o aquaponii jakožto ekologickém způsobu chovu ryb a pěstování zeleniny říct něco více.

Jak funguje aquaponie?

Aquaponie funguje jako uzavřený tzv. recirkulační systém, ve kterém voda neustále cirkuluje dokola. Na jedné straně pomyslného kruhu, jsou ryby (akvakultura) a na straně druhé rostliny (hydroponie). Ryby konzumují krmení a produkují trus. Rybí trus po mineralizaci slouží jako ideální výživa pro kořínky rostlin, které vodu čistí a ta se vrací na vstup do nádrže s rybami. Kvalitní a vyvážené krmivo pro ryby, je zde naprosto zásadní, jelikož ovlivňuje živné látky v celé aquaponii.  Celý systém má mnoho pozitiv, ale i technických drobností, které zatím brání jeho masovému rozšíření (popsáno níže). Mezi rybami a rostlinami je i nádrž z tzv. nitrifikačními bakteriemi, které přemění jednu nebezpečnou látku (pro ryby) na prospěšnou látku pro rostliny. Pro aquaponické systémy je velmi důležitý vyvážený poměr mezi rybami a rostlinami.

co je to aquaponie

Jaké jsou výhody aquaponického systému?

 • nepoužívá se chemie, rybí maso i rostlinná výroba je zde v BIO kvalitě
 • recirkulační aquaponický systém, je velmi úsporný ke spotřebě vody (až o 90 % oproti konvenčnímu přístupu)
 • odpad na jedné straně (rybí trus), je po drobné úpravě, ideální vstupní surovina na straně druhé (rostliny)
 • v aquaponických systémech je možné pěstovat většinu zeleniny, ale i velkou část ovoce
 • rybí maso produkované v aquaponických farmách je velmi kvalitní a zdraví prospěšné
 • aquaponie umožňuje konzumaci potravin v místě jejich vzniku, odpadá tak doprava a zvyšuje se kvalita a čerstvost
 • prostorová nenáročnost umožňuje provozovat aquaponický systém téměř kdekoliv
 • na menším prostoru vyprodukujete mnohem více masa a rostlin, než je běžné

Jaké jsou nevýhody aquaponického systému?

 • je relativně složité aquaponický systém správně spustit a vybalancovat tak, aby fungoval vyváženě bez větších zásahů
 • komerčně dostupné aquaponické systémy jsou velmi drahé
 • kvalitní informace a zkušenosti si většina firem chrání, což ztěžuje start nováčkům

AQUAPONICS FARMING SYSTEMS | What is Aquaponics? How does it Works?

AQUAPONICS FARMING SYSTEMS | What is Aquaponics? How does it Works?

Jak si aquaponii pořídit a kde?

Kde a jak si aquaponii pořídit je jednou z největších překážek, které budete v začátcích čelit. Bohužel v dnešní době na to neexistuje jednoduchá odpověď. Ať už se rozhodněte pořídit si malý aquaponický systém pro zábavu, nebo velkou farmu za účelem podnikání, je potřeba se obrnit velkou dávkou trpělivosti, odhodláním a touhou zdolávání mnoha překážek. Pokud však budete mít dost sil nevzdat se a dojít do zdárného konce, zkušenosti které na cestě získáte, budou mít cenu zlata. Nabízí se zde ale i cesta zakoupení již hotového aquaponického systému, jehož součástí je i školení a částečné sdílení know-how těch zkušenějších, kteří se na cestu za poznání vydali o něco dříve a uspěli. Hotové aquaponické stavebnice se ale pohybují s cenou kolem 100 tis. Kč a více.

Než se pustíte do svého prvního aquaponického projektu, doporučujeme vzdělávat se. Na konci článku jsme pro vás připravili seznam zdrojů, které vám mohou pomoci. Pokud tuto část podceníte, vaše cesta bude pravděpodobně velmi krátká. Druhým krokem je ujasnit si co od systému očekáváte a jaká je vaše motivace pro jeho realizaci. Chcete mít jen dobrý pocit, případně hezké akvárium, které nebudete muset neustále čistit? Malou domácí produkci, nebo naopak plánujete velkou rybí a rostlinou halu která vám bude vydělávat na obživu?

Jaké jsou možnosti domácí aquaponie?

V domácích podmínkách máte hned několik možností. Existuje mnoho ryb a rostlin s různými požadavky na světlo, teplo a prostor. Není tedy ani tak klíčové, pro jakou cestu se rozhodnete, ale sladit celkově systém tak, ať prosperuje a jednotlivé části se vzájemně doplňují. Pro začátky se v domácích podmínkách doporučují zvolit odolnější živočišné i rostlinné druhy, které vám odpustí více začátečnických chyb. Úspěch, který bude následovat, se straně tolik potřebnou motivaci pro další cestu. Pokud si do vašeho aquaponického systému zvolíte choulostivější ryby a rostliny, je velká pravděpodobnost, že neúspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Například pstruh je velmi náročný na kvalitu vody, ale i její teplotu (cca 14-17 °C). Pro začátek volte tedy nenáročné druhy.

Kde umístit aquaponii v domácích podmínkách?

I když žijete v panelovém domě, můžete si aquaponický systém pořídit, jen bude potřeba obezřetněji volit jeho velikost, jednotlivé komponenty, ale i jeho obyvatelé. Rodinný dům nabízí mnohem více možností, hlavně těch prostorových, světelných a pokud máte na zahradě skleník, můžete se velmi rychle přiblížit k ideálním podmínkám. Než se ale podíváme na ideální umístění, řekněme si podle jakých parametrů budete ideální aquaponický systém vybírat.

 • prostor
 • teplota
 • světlo
 • hluk
 • vlhkost

Jak už název napovídá, celý aquaponický systém je založený na vodě, která rozvádí živiny v celém systému. Nemusíme tedy řešit, některé neduhy konvenčního pěstování spojené s půdou (rytí, některé škůdce …), ale zase nesmíme nechat vodu zmrznout, jinak dochází k nenávratnému poškození. Pokud plánujete aquaponii v domácích a venkovních prostorách, je potřeba v zimě zajistit vytápění, nebo jej provozovat pouze na sezónu. Vnitřní instalace jsou z pohledu teplotní stálosti ideálnější a je možné systém provozovat celoročně. U indoor aquaponií je dobré ale myslet na hlučnost systému, vlhkost, prostor a v neposlední řadě i potřebu opylovačů u některých druhů rostlin.

Velké aquaponické farmy za účelem zisku

Základní princip velké aquaponie je v podstatě stejný, jako u domácí malé produkce, jen více možností pro vás, přináší i více možností pro potenciální problémy. U takto velkých a průmyslových aquaponických systému, jsou možnosti téměř neomezené, ale je potřeba jednotlivé části velmi přísně monitorovat. Pokud se vám do systému dostane, škůdce, bakterie, nebo jiný problémový faktor, může to pro váš systém být fatální problém. Malou výhodou velkých aquaponických farem, je že s velikostí se i zvyšuje setrvačnost změn, které v uzavřeném systému nastávají.  Pokud je aquaponie dobře nastavena a funguje optimálně, včetně dohledu a proškoleného personálu, s malými problémy je schopná vyrovnat se sama a u těch větších vysílá dostatečně dopředu dost varovných signálů, které dávají obsluze možnost zareagovat.

U aquaponických farem, je potřeba čelit novým výzvám. Ne ale těch z aquaponických principů, ale spíše business charakteru. Pořízení aquaponické farmy je finančně náročnější. Pokud vás domácí systém vyjde na pár stovek tisíc, zde jste už v desítkách miliónu. Stejně tak produkce čerstvých potravin je zde řádově vyšší, což už je nestíháte konzumovat vlastními silami, ale je potřeba zajistit řetězec odběratelů. Mnohdy vás limituje i skladba rostlin, která je dána nejenom poptávkou, ale i rychlosti a návratnosti produkce. Dost často se pak aquaponické farmy omezují na saláty a bylinky, které rostou rychle, jednoduše a dají se dobře zpeněžit.

Jaké jsou alternativy k aquaponickému pěstování?

Aquaponie se ve své podstatě skládá ze dvou částí. Ta část s chovem ryb (akvakultura) je obdobná, jako u běžného akvária s rybičkami. Pěstování rostlin má velmi blízko hydroponii (pěstování rostlin bez půdy). Pokud vás tedy láká vyzkoušet alespoň částečnou potravinovou soběstačnost a aquaponický systém se vám zdá příliš komplikovaný, nabízí se hned několik alternativ. Seřadili jsme vám je od těch nejméně náročných:

 • microgreens – pěstování rostlinek v malém množství a většinou pod umělým osvětlením
 • hydroponické systémy – pěstování rostlinek, kde se živiny dodávají do vody chemickou cestou
 • recirkulační chov ryb – nádrže s rybami, kde vodu nečistí rostliny, ale systém propracovaných filtrů a UV lamp

Proč aquaponie představuje budoucnost?

Žijeme v době, kterou devastuje průmysl a spotřební ekonomika. Většina spotřebitelů se dnes dívá primárně na cenu, ale už ne kvalitu. Spotřebitel se tak mnohdy setkává s potravinami, které se trhají nezralé a přepravují přes půl Zeměkoule. Nemalou měrou přispívá i nadužívání chemie, ta devastuje naší půdu, na které již za pár let nebude možné pěstovat téměř nic. Mnohdy už ani nevíme, jak chutná čerstvě utržené rajče ze zahrádky, bez chemických postřiků a spokojíme se tak s nabídkou obchodníku, jejichž cílem je pouze vydělat. Dlouhodobě a nevědomky se tak se snižující kvalitou potravin snižuje i kvalita naších životů.

Konvenční zemědělství, orba, špatná skladba plodin, krajiny, nadmíra chemie a mnoho dalších faktorů přispívají k erozi půdy, která není schopna zadržet vodu, rychle odplavuje živiny a bez stále se navyšujících dávek chemických hnojiv, se stává neúrodnou. Jednou z cest, jak to změnit, je produkovat lokální potraviny bez chemie v BIO kvalitě za použití aquaponických systémů.

Zajímavosti aquaponických principů

Věděli jste, že největší aquaponický sytém mají v Číně, jehož velkou část pomáhaly budovat i české firmy?  Na stejném, nebo velmi podobném principu, jako jsou aquaponické systémy, fungují i kořenové čističky, zelené střechy a jiné systémy, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí a dlouhodobě tak pomáhají udržovat naši planetu zdravou i pro další generace. Věděli jste, že ryba je na prostor a světlo velmi nenáročný tvor a může se jí stejně dobře dařit ve sklepe, jako v potoku?

Zdroje: obrázky, obrázky2, obrázky3, obrázky4

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

více o autorovi